HollĂłkĹ‘ Magyarország egyetlen olyan faluja, amely szerepel az UNESCO világöröksĂ©g listáján, Ă©s Ăgy világszerte ismert. A VilágöröksĂ©g Bizottság 1987-ben a magyarországi várományos helyszĂnek közĂĽl Budapest mellett elsĹ‘kĂ©nt a NĂłgrád megyei palĂłc falut, HollĂłkĹ‘t vette fel a VirágöröksĂ©g listájára.
A legfontosabb feltĂ©telnek, HollĂłkĹ‘ azĂ©rt tesz eleget, mert a falu a nĂ©pi Ă©pĂtĂ©szet Ă©s a XX. századot megelĹ‘zĹ‘ falusi Ă©let olyan páratlan pĂ©ldája, amelyet sikerĂĽlt eredeti állapotában megĹ‘rizni. HollĂłkĹ‘ napjainkra sem vált szabadtĂ©ri mĂşzeummá: mindmáig Ă©lĹ‘, lakott telepĂĽlĂ©s.
Hollókő Magyarország: a kezdetek
Hollókő Nógrád megye középső részén a Cserhát hegységben épült. A falu története a 13. századig nyúlik vissza, a tatárjárás után épült a Szár-hegy vára.
Mivel a korabeli oklevelek jobbára csak a várat emlĂtik, a falurĂłl a közĂ©pkorbĂłl pusztán az a tĂ©ny ismert, hogy már a XIV. század elsĹ‘ felĂ©ben egyházas hely volt. A török hĂłdoltság idejĂ©n sok más telepĂĽlĂ©shez hasonlĂłan HollĂłkĹ‘ is elnĂ©ptelenedett: 1715-ben mindössze három adĂłköteles háztartásrĂłl szĂłlnak a vármegyei összeĂrások. ĂšjratelepĂtĂ©se hamar megtörtĂ©nhetett, hiszen 1720-ban már nemes közsĂ©gkĂ©nt szerepelt a nyilvántartásban. A nemes közsĂ©g lakĂłi mentesĂĽltek az adĂłfizetĂ©s kötelezettsĂ©ge alĂłl.
A környék kedvezőtlen termőhelyi adottságai miatt hosszú időre megrekedt a település fejlődése.
A telepĂĽlĂ©sen többször pusztĂtott tűzvĂ©sz, mivel a házakat fábĂłl Ă©pĂtettĂ©k, alapozás nĂ©lkĂĽl, Ă©s könnyen gyulladĂł zsĂşptetĹ‘vel fedtĂ©k, a szabad tűzhelyek felett pedig kĂ©mĂ©ny helyett csak fĂĽstlyukakon szellĹ‘ztettek. 1783-ban ugyan rendelet tiltotta meg a fa Ă©pĂtkezĂ©si cĂ©lzatĂş használatát, HollĂłkĹ‘n nem vettĂ©k figyelembe a rendelkezĂ©st.
Az 1909-es nagy tűzvĂ©sz jelentette a fordulĂłpontot: az immár vályogfalĂş házakat kĹ‘alapra emeltĂ©k, Ă©s szarufás tetĹ‘szerkezettel, cserĂ©pzsindellyel fedtĂ©k, megĹ‘rizve eredeti formájukat. A mind a századelĹ‘ hangulatát, mind az Ĺ‘si palĂłc nĂ©pi Ă©pĂtĂ©szeti stĂlus emlĂ©keit magán viselĹ‘ Ă“falu 1911-re nyerte el mai arculatát. A ma is eredeti formájában megcsodálhatĂł telepĂĽlĂ©skĂ©p ekkor jött lĂ©tre. A VilágöröksĂ©ghez tartozĂł falurĂ©sz 55 Ă©pĂĽletbĹ‘l áll, illetve a közĂ©ptájon találhatĂł templombĂłl.
Hollókő Magyarország: a falu szerkezete
HollĂłkĹ‘ egyutcás falutĂpust kĂ©pvisel, mint ahogy a környĂ©k falvai is. A palĂłc telepĂĽlĂ©seken a nagycsaládok egyetlen telekre Ă©pĂtkeztek, Ă©s a család lĂ©tszámának növekedĂ©sĂ©vel az utcára nĂ©zĹ‘ elsĹ‘ ház mögött egy Ăşjat emeltek. A völgyben megĂĽlĹ‘, egyutcás, fĂ©sűs szerkezetű Ă“falu kĂ©t oldalán nadrágszĂjtelkek sorakoznak: a szűk, hosszĂş telkek vĂ©gĂ©ben Ă©pĂĽltek a kĂ©sĹ‘bbi generáciĂłk házai. A pajtákat a mezĹ‘gazdasági földek szĂ©lĂ©re Ă©pĂtettĂ©k rĂ©gi palĂłc hagyomány szerint.
A falu központjában, áll a kis fatornyos, zsindellyel fedett templom, melyet 1889-ben közadakozásbĂłl Ă©pĂtettek. A Szent Márton templom a falu jelkĂ©pĂ©vĂ© is vált, melyet egyszerűsĂ©gĂ©bĹ‘l fakadĂł szĂ©psĂ©ge teszi igazán kĂĽlönlegessĂ©.
A palĂłc falu az Ă“falu mesebeli fĹ‘utcájával Ă©s a pazar kilátást nyĂşjtĂł, zegzugos várrommal viszonylag nehĂ©z megközelĂthetĹ‘sĂ©ge ellenĂ©re is nĂ©pszerű a turisták körĂ©ben.
HollĂłkĹ‘ gyönyörű Ă“faluja a tájjal szoros kapocsban Ă©lĹ‘, mezĹ‘gazdasági termelĂ©sre támaszkodĂł aprĂłfalu kĂ©pĂ©t Ĺ‘rzi jĂłval az autĂłk elĹ‘tti idĹ‘kbĹ‘l. Érdekes mĂłdon Ă©ppen e változatlanság jelenti a falu jelenĂ©t Ă©s jövĹ‘jĂ©t is: az Ă©vszázados házsor turisták tömegeit vonzza a Cserhát lankái közĂ©, munkát Ă©s bevĂ©telt biztosĂtva ezáltal, a helyi közössĂ©gnek.
Hollókő Ófalu kapcsolódó cikk:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hollókő-Ófalu_védett_falurész
CĂmlapkĂ©p: HollĂłkĹ‘ – Magyarország (forrás: http://magyartermekonline.hu)
Vissza a kategĂłria cikkeihez