HollĂłkĹ‘ nevezetessĂ©gei több napra csábĂtják ide a turistákat, hiszen csak a falucska fĹ‘ utcáján (Kossuth utca) vĂ©gig sĂ©tálva, szinte lĂ©pten-nyomon egy-egy olyan házba botlunk, melyben valamilyen tevĂ©kenysĂ©get, nĂ©pi szokást bemutatĂł mĂşzeum, vagy korabeli szálláshely, Ă©tterem találhatĂł.
Hollókő nevezetességei az Ófalu hagyományos házaiban
FalumĂşzeum
A FalumĂşzeumnak helyet adĂł lakĂłház, a falu nagy rĂ©szĂ©t elpusztĂtĂł 1909-es tűzvĂ©szt követĹ‘en Ă©pĂĽlt fel mai formájában, kĹ‘ alapra helyezett vályogbĂłl. NyeregtetĹ‘je cserĂ©pzsindellyel fedett. Jellegzetes az utca vonalára merĹ‘legesen elhelyezkedĹ‘, háromosztatĂş Ă©pĂĽlet, mely elöl alápincĂ©zett, az egyszerű faoszlopos tornácrĂłl nyĂlik a ház bejárata.
Belseje a mĂşlt század elsĹ‘ felĂ©nek paraszti világát idĂ©zi, a kiállĂtás egy közepes gazdasági állásĂş, gyermekĂ©vel Ă©s öregszĂĽlĹ‘vel egyĂĽtt Ă©lĹ‘ fiatal házaspár lakását mutatja be.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 82.
Guzsalyas
A mĂşzeumban nĂ©pviseleti kiállĂtás várja a látogatĂłkat, mely a hollĂłkĹ‘i nĂ©pviselet kĂ©szĂtĂ©sĂ©t is bemutatja egĂ©szen a kenderfonástĂłl. Igazi kĂĽlönlegessĂ©g, hogy a Guzsalyas házban a kiállĂtott darabok egytĹ‘l- egyig a hollĂłkĹ‘i lakosok, asszonyok nagy becsben Ĺ‘rzött ruhadarabjai, melyeket megcsodálhatnak a betĂ©rĹ‘ kedves vendĂ©gek.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 94.
Nyomdaműhely
HollĂłkĹ‘ Ă“falujában a kĂ©zműves mestersĂ©gek között a korabeli nyomdászműhely igazi gyöngyszem, ahol a nĂ©pi világöröksĂ©g a magyar nyomdászat több Ă©vszázados hagyományaival találkozik. A mĂşzeumban szakmatörtĂ©neti kiállĂtás Ă©s interaktĂv bemutatĂł is helyet kapott. KĂĽlönleges szakkönyvek, betűmintakönyvek is megtekinthetĹ‘k Ă©s a könyvkötĂ©szet teljes folyamata kiprĂłbálhatĂł.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 84.
Oskolamester háza
A templom szomszĂ©dságában áll az Oskolamester háza. A XIX. sz-i hagyományos iskolát bemutatĂł mĂşzeum, mely gyerekeknek Ă©s felnĹ‘tteknek is igazán Ă©rdekes. A korabeli tárgyak mellett megjelennek a XXI. század technolĂłgiái is, melyek interaktĂv formában kiprĂłbálhatĂłak, a gyerekek legnagyobb örömĂ©re.
Az Oskola egy kĂĽlönleges kiállĂtásnak is helyet ad, mely Kelemen Ferenc fafaragĂł mester- HollĂłkĹ‘ egykori szĂĽlötte – állĂt emlĂ©ket.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 79-81.
PalĂłc BabamĂşzeum
A 2001-ben nyĂlt PalĂłc BabamĂşzeum közel 200 nagymĂ©retű porcelán baba ruhatárán keresztĂĽl mutatja be a palĂłcföld szĂnes nĂ©pviseletĂ©t.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 96.
PostamĂşzeum
A “PalĂłcföld postája” cĂmű kiállĂtás kĂ©t teremben mutatja be a több megyĂ©re terjedĹ‘ nĂ©prajzi csoport a palĂłcság postahálĂłzatának fejlĹ‘dĂ©sĂ©t, Ă©s a palĂłcokkal összefĂĽggĹ‘ postai emlĂ©keket. Ez utĂłbbiak a kĂ©peslapoktĂłl a bĂ©lyegeken át a bankjegyekig jellegzetes palĂłc tájakat, viseleteket, Ă©s embereket örökĂtenek meg.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 80.
Szövőműhely
A SzövĹ‘műhely a rĂ©gi kĂ©zműves mestersĂ©gek ápolásának, ĂşjraĂ©lesztĂ©sĂ©nek cĂ©ljábĂłl jött lĂ©tre. HelyĂ©t a Pajtakertben alakĂtották ki, ahol repĂĽlĹ‘ vetĂ©lĹ‘s szövĹ‘szĂ©ket tekinthetnek meg az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k működĂ©s közben. A kenderfonás, vászonkĂ©szĂtĂ©s folyamatával is megismertetik a látogatĂłt az eszközökön, korabeli szokásokon keresztĂĽl. A Pajtakertben nĂ©pművĂ©szeti bolt is ĂĽzemel.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 46.
Legendák Háza
Az Ă“falu elejĂ©n találhatĂł Legendák Háza kiállĂtĂłtermeiben 4 közĂ©pkori legendát mutatnak be az igĂ©nyesen elkĂ©szĂtett panoptikum szobákban. A legendákhoz tartozĂł teljes törtĂ©neteket a tájĂ©koztatĂł táblákon ismertetik. A korabeli hangulatot közĂ©pkori Ă©nekek Ă©s táncok zenei aláfestĂ©se fokozza.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 62.
Tájház
A Tájházban a Vár feltárása során elĹ‘kerĂĽlt cserĂ©pedĂ©nyek Ă©s használati tárgyakbĂłl nyĂlt kiállĂtás. A BĂĽkki Nemzeti Park IgazgatĂłság vagyonkezelĂ©sĂ©ben lĂ©vĹ‘ Tájház több Ă©vtizede látogathatĂł az Ă“faluban, itt kapott helyet a „Táj Ă©s nĂ©p” cĂmű táj- Ă©s telepĂĽlĂ©störtĂ©neti kiállĂtás is.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth u. 99-100.
RĂłmai katolikus templom
HollĂłkĹ‘ temploma a Szent Márton katolikus templom mára a falu jelkĂ©pĂ©vĂ© vált, ahogy kiemelkedik a zsuppfedeles házikĂłk közĂĽl. 1889-ben Ă©pĂtettĂ©k Ă©s a mai napig tartanak benne misĂ©ket.
CĂm: HollĂłkĹ‘, Kossuth utca
Hollókő nevezetességei: a Vár
HollĂłkĹ‘ nevezetessĂ©gei közĂĽl egyik legnĂ©pszerűbb látványosság a hollĂłköi vár. HollĂłkĹ‘ környĂ©kĂ©n járva folyamatosan a szemĂĽnk elĂ© bukkan a falucska hĂressĂ©ge a szikla csĂşcsára Ă©pĂtett vár. A XIII. század vĂ©gĂ©n kezdtĂ©k Ă©pĂteni Ă©s 1996 Ăłta látogathatĂł a nagyközönsĂ©g számára is. Számos felĂşjĂtáson esett tĂşl, Ăgy elnyerte mai formáját. Érdekes kiállĂtások tekinthetĹ‘k meg benne.
Panoptikum
A 13. századi Ă©letkĂ©p a vár urát Ă©s családját mutatja be, amikor vendĂ©geit fogadja. A hĂ©t bábubĂłl állĂł panoptikum a várat Ă©pĂttetĹ‘ Kacsics család idejĂ©be repĂt vissza bennĂĽnket, bemutatva az 1200-as Ă©vek nĹ‘i Ă©s fĂ©rfi, nyugati- Ă©s keleti tĂpusĂş-, valamint közrendű viseletĂ©t. A terem kĂ©pet ad arrĂłl az idĹ‘szakrĂłl, amikor lakták Ă©s használták a várat.
Fegyverterem
A falakon elhelyezett kĂ©zi fegyverek a 11. századtĂłl a 16. századig mutatják be a hadviselĂ©s eszközeinek egy rĂ©szĂ©t. A királyok Ă©s nemzetsĂ©gek cĂmerpajzsai a rĂ©gi korok hangulatát idĂ©zik. A fegyverterem kiállĂtását a KĂ©pes KrĂłnikábĂłl kinagyĂtott kĂ©pekkel Ă©s a hozzájuk tartozĂł magyarázĂł szövegekkel bĹ‘vĂtik.
Hollókői Tájvédelmi Körzet
A HollĂłkĹ‘i TájvĂ©delmi Körzetet 1977-ben hozták lĂ©tre NĂłgrád megyĂ©ben, a Központi-Cserhát vulkanikus tömbjĂ©nek Ă©szaki rĂ©szĂ©n, melynek elsĹ‘dleges cĂ©lja a világ kulturális öröksĂ©gĂ©nek rĂ©szĂ©t kĂ©pezĹ‘ palĂłc kis közsĂ©g táji környezetĂ©nek, továbbá a terĂĽlet Ă©letközössĂ©geinek Ă©s fajainak, földtani Ă©s felszĂnalaktani Ă©rtĂ©keinek megĹ‘rzĂ©se. A tájvĂ©delmi körzet terĂĽlete 141,2 ha.
A tájvédelmi körzet kizárólag Hollókő település közigazgatási területét érinti. Az Ófalu és környezete az lényegében megegyezik a tájvédelmi körzet területével, melyen számtalan tanösvény található.
Hollókő nevezetességei további információk:
CĂmlapkĂ©p: HollĂłkĹ‘ nevezetessĂ©gei (forrás: https://www.orszagjaro.net)
Vissza a kategĂłria cikkeihez