A hollókői népviselet hagyománya régmúltra tekint vissza. A paraszti népviselet magán tükrözte viselője korát, gazdagságát. Egy szakavatott személy bizonyos jelekből azt is kifürkészheti, hogy a palóc vidék mely részén jár:
- Hollókőn
- RimĂłcon
- Varsányban
- Nógrádsipeken
- vagy akár Nagylócon
Ugyanis a felsorolt telepĂĽlĂ©sek nĂ©pviselete nagyon hasonlĂt egymáshoz! De azĂ©rt vannak olyan aprĂł jelek, amik egyĂ©rtelművĂ© teszik a helyi viseleteket.
Hollókői népviselet ruhadarabjai
A mindennapi használatra valĂł nĹ‘i nĂ©pviselet darabjai: (harisnya, fekete fĂ©lcipĹ‘,) pendely, fehĂ©r alsĂł szoknya, szĂnes felsĹ‘ szoknya, ingváll, cucaj, garályizs, szakácska, pántlika, menyecske.
A férfi viselet darabjai: fehér vászon gatya, bő ujjú ing, lajbi, szakácska, pántlika, kalap, csizma.
A lányok ĂĽnnepi viseletĂ©nek ruhái: harisnya, pendely, fekete fĂ©lcipĹ‘, 4 db fehĂ©r alsĂł szoknya, tĂĽdĹ‘szĂn szegett, 2-3-4 vasalat szoknya, felsĹ‘ szoknya, ingváll, cucaj, garályizs, szakácska, pántlika, kecele, nagykendĹ‘.
Menyasszonyi ruha: fehĂ©r harisnya, pendely, alsĂł fehĂ©r szoknya, tĂĽdĹ‘szĂn szegett, vasalt szoknya, felsĹ‘ fehĂ©r selyem, fehĂ©r, ingváll, koszorĂş, fehĂ©r selyemkendĹ‘, rozmaring, csizma.
VĹ‘legĂ©ny öltözet: fekete posztĂł nadrág, hĂmzett elejű, bĹ‘ ujjĂş ing, lajbi, bokrĂ©ta, szakácska, pántlika, csizma.
A hollókői népviselet a mai napig élőnek tekinthető, de már csak a vasárnapi szentmisékre, jeles ünnepek alkalmából veszik fel a lányok és az asszonyok. A férfiak a XX. század közepe óta nem hordják. Az ünnepi felsőruházat valaha a család anyagi helyzetét is tükrözte, egyben öröklődő vagyontárgy is volt. A viselet a családi állapotot is megmutatta.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hollókői_népviselet
CĂmlapkĂ©p: HollĂłkĹ‘i nĂ©pviselet (forrás: http://www.holloko.hu)
Vissza a kategĂłria cikkeihez